Odhadem pět tisíc běženců prorazilo o uplynulém víkendu do Evropy balkánskou cestou. Jejich masovému průchodu bránila makedonská policie na hranici s Řeckem. Použila dokonce ohlušující granáty. Nakonec však kordony policistů rezignovaly a běžencům daly volný průchod. Nyní jich tisíce putují Srbskem k Maďarsku, a protože většina míří do Německa a severských zemí, Česku se stěží vyhnou.
Zápalné lahve
Experti předpokládají, že takový nápor se neobejde bez excesů. „Situace nese riziko, že i u nás to může eskalovat v konflikty,“ připustil exministr obrany a bezpečnostní expert, generál Jiří Šedivý (62). Že by však v Česku došlo až na vypalování ubytoven pro uprchlíky, jak se to děje v Německu, tomu moc nevěří politolog a expert na extremismus Jan Charvát (41). „I u nás se v minulosti objevily žhářské útoky. Těch útoků zápalnými lahvemi ale bylo pár a nikdy to nebyla zásadní část repertoáru, který zde krajní pravice má
Nejvýš prasečí krev
Naštěstí podle Charváta nejsou v Česku extremisté tak organizovaní. Největší skupinou, zaměřenou proti uprchlíkům, je Islám v ČR nechceme. „Ten sice pracuje s ostrou rétorikou, ale zároveň si její vůdci nepřejí, aby docházelo k tomuto typu násilí. Ještě tak postříkat obchod s kebabem prasečí krví. To je hranice toho, kam oni jsou ochotni zajít,“ tvrdí Charvát.
Ubytovny daleko
Přesto ale připouští: „Pokud by existovala ubytovna uprchlíků v Praze nebo v nějakém větším městě, kde se může sejít větší počet lidí, tak to může eskalovat i do této podoby,“ řekl politolog. V Česku se ale uprchlické ubytovny nachází uprostřed lesů, na horách nebo v malých obcích. „Vy nepojedete z Prahy do nějaké té Bělé, neudržíte v sobě ten náboj, který má ta demonstrace,“ míní Charvát.
kam by je ubytovali přece do poslanecké sněmovny stejně tam furt chrápou nebo vymyšlí pičoviny
OdpovědětVymazatbudem je zabíjet,stejně k tomu dojde
OdpovědětVymazat