Bylo mu přes padesát, měl za sebou infarkt a nikdy nesloužil v armádě. Přesto rozprodal svůj majetek, nakoupil si výzbroj a výstroj a vydal se na cestu do Iráku, kde bojuje v první linii proti hrdlořezům z Islámského státu. Teď se na chvíli vrátil domů. Rodina i důstojníci zpravodajských služeb ho přemlouvali, aby se do Iráku nevracel. Postarší muž má ale jasno: vytrvá v boji, dokud nebude radikální organizace zničena.
Třiapadesátiletý Brit ze severní Anglie o sobě sám říká, že byl jen obyčejným chlapíkem z předměstí. To se však změnilo, když radikálové z Islámského státu vyhlásili svůj chalífát a obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, kde rozpoutali teror. Nehledě na svůj pokročilý věk a absenci bojových zkušeností se proto Jim Atherton rozhodl, že sám přispěje k porážce radikálního hnutí a vyhlásí radikálům svoji vlastní „svatou válku“.
Aby si mohl dovolit zbraně, munici a další výstroj, musel rozprodat část svého majetku. Vypsal tedy inzeráty na svoje auto, dvě motorky a loď, což mu nakonec podle britského Daily Mailu vydělalo 18 tisíc liber. Část peněz použil na nákup automatické pistole Glock, útočné pušky AK-47 a brokovnice, část na výstroj, zásoby munice a jednosměrný lístek. Nejprve nasedl na let z Newcastelu do Amsterdamu, později se přes Turecko dostal do iráckého Arbílu.
Teď tráví většinu času v bojové uniformě člena křesťanské milice Dwekh Nawsha, jejíž název v aramejštině znamená Sebeobětování. Milice sdružuje především křesťany, kteří pocházejí ponejvíce z Evropy, Severní Ameriky a Austrálie a má za úkol chránit křesťanské vesnice v oblasti před běsněním radikálů z IS. Kromě pomoci křesťanům a boje proti islamistům Athertona k odchodu vedl „dluh“, který měl ke svým příbuzným – jeho otec je bývalý voják, jeho bratr Sean zemřel v Iráku v roce 2003.
Chci zbavit svět temnoty
Hlavní je pro něj ale boj proti islamistům. „Cítil jsem, že je to něco, co prostě musím udělat. Chtěl jsem, aby moje vnoučata věděla, kdo jsem doopravdy zač,“ řekl britskému listu The Sun muž, který se předtím 20 let živil coby řidič dodávky. Kromě toho byl milujícím otcem tří děti a dokonce se staral i o opuštěné psy – u sebe doma prý choval čtyři nalezené jezevčíky.
Milicionáři se v Athertonově jednotce pravidelně střídají během dvoutýdenních rotací. To znamená, že každých 14 dní si muži mohou dopřát dvoutýdenní dovolenou, kdy pobývají v zázemí, mimo oblasti bojů. Atherton si tento systém jednoznačně pochvaluje, protože tak má čas na četbu a sledování svého facebookového profilu. Tam nahrává své fotky a informuje své internetové přátele o tom, jak se má a co zrovna dělá.
V jednom příspěvku z května letošního roku Atherton například uvádí, že v sobě našel „moderního křižáka“ a „bojovníka za svobodu“. „Dívám se na sebe jako na moderního křižáka a v současné době můžu upřímně říct, že jsem nikdy nestál tak rovně a nebyl tak pyšný sám na sebe,“ napsal na svůj Facebook. Později dodal, že rozhodně není násilné povahy a že není ani nijak protiislámsky zaměřený. Prý chce jen bojovat za ty, kdo se nemůžou bránit sami.
Atherton se nedávno vrátil do Británie, kde se setkal se svojí rodinou. Příbuzní, přátelé, ale i důstojníci tajné služby, kteří ho kontaktovali, ho přesvědčovali, aby se do Iráku nevracel, ale on má jasno – chce vytrvat až do konce. „A když se můj čas zde bude chýlit ke konci, a Sean (jeho bratr, který už dříve zahynul v Iráku) mě zavolá, abych si sedl vedle něho, budu šťastný, že jsem svoji troškou pomohl zbavit svět temnoty a že teď mám mnoho a mnoho bratrů,“ uzavřel pro britský Daily Mail.
Tak to je dobrá PIČOVINA! ! ! ! ! ! ! Kúpil si zbrane a výstroj a cez turecko sa dostal do iraku. A ako sa dostal do Turecka s tými zbraňami :) :) :) Smiešne
OdpovědětVymazat