čtvrtek 30. července 2015

Cameron varuje uprchlíky: Británie není bezpečné útočiště. video

Calais - Británie se nestane žádným "bezpečným útočištěm" pro nelegální imigranty, kteří se snaží v Calais vniknout do Eurotunelu. Uprchlíky varoval britský premiér David Cameron.


Do podmořského tunelu se v noci snažily dostat stovky běženců, což je poslední dva měsíce běžné. Francouzská policie pravidelně zatkne i dva tisíce uprchlíků. Ve středu v tunelu zemřel Súdánec - přejel ho kamion, do něhož se snažil dostat.

V Česku vzniká soukromá armáda proti IS a uprchlíkům! Už i cvičí



Jen tento týden se do terminálu tunelu snažilo vniknout 3,5 tisíce běženců. Policie jich ve středu v noci odvedla stovky. Ilegálové přežívají v Calais v improvizovaném táboře u města.
Cameron varoval, že budou z Británie posíláni zpět. Francie podle něj poslala do Calais dalších 120 policistů a Londýn investuje do oplocení a bezpečnostních opatření. "Uděláme vše, co bude třeba, abychom zajistili, že budou naše hranice bezpečné, a britští turisté mohli jet na dovolenou," konstatoval šéf britské vlády. 
Premiér uznal, že situace je tragická, protože řada lidí absolvuje strastiplnou cestu přes Středozemní moře, aby našla v Británii lepší život. "Ale musíme chránit své hranice," zdůraznil Cameron. 

Zlatuška z ANO: I my jsme byli utečenci, když jsme přišli na Říp



Británie? Naše poslední naděje, říkají uprchlíci
Migranti ale tvrdí, že nemají jinou možnost než se do Spojeného království pokusit dostat. Čtyřiadvacetiletý afghánský úředník Raihan Jan cestoval přes Írán do Turecka a pak přes Řecko a Itálii do Calais. "Slyšeli jsme, že jeden člověk včera v noci zemřel. Víme, že je to velmi nebezpečné, ale jinak se do Británie dostat nejde," řekl Afghánec BBC. "Je to poslední šance, kterou máme," dodal. 
Šestadvacetiletý Mohammad Al-Mohammad vystudoval anglickou literaturu, pak ale musel prchnout před občanskou válkou v Sýrii – celou cestu stopoval. "Snažil jsem se asi devětkrát nebo desetkrát dostat do tunelu, ale nikdy to nevyšlo," podotkl Syřan z Aleppa. V Británii prý hledá klid, má tam bratra.

18 + Děti z IS popraví vojáky. video



Okolí ústí tunelu je těžké uhlídat
Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy. Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti.  
"Je jasné, že některým se podaří dostat se do Anglie a že ostatní běženci o tom vědí. To je utvrzuje v přesvědčení, že masové průniky jsou nejlepší způsob, jak projít. Nemají tedy důvod přestat, naopak vidí důvod počet pokusů zvýšit," řekl jeden z policistů listu Le Figaro.
Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů. "Nájezdy" přistěhovalců u tunelu podle společnosti Eurotunnel komplikují život zvláště řidičům kamionů, do kterých se imigranti snaží dostat. 
Podle čísel, která zveřejnily v polovině měsíce britské úřady, zaplatily dopravci za to, že jejich auta převezla migranty do Británie, mezi dubnem 2014 a dubnem 2015 celkově na pokutách 6,6 milionu liber (255,6 milionu korun). To je o 2,4 milionu liber více než v předchozím období. V Británii se proto začal prodávat na internetu speciální detektor, který je podle výrobce s to varovat řidiče kamionů o přítomnosti nelegálních migrantů v jejich voze.














Žádné komentáře:

Okomentovat